20 bin yeni polis için aranan şartlar

  • Ana Sayfa
  • 20 bin yeni polis için aranan şartlar
20 bin yeni polis için aranan şartlar
Emniyet teşkilatına alınacak 20 bin memur için aranan şartlarda belirlendi. İşte yeni alımlarda aranacak şartlar;Abone ol

Emniyet teşkilatına 20 bin polis memuru alınacak. Emniyet Teşkilatı Kanunu ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Ba south california seo şkanlığına sunuldu.

Tasarıya göre, en az 4 yıllık yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olan ve sınav tarihi itibariyle 28 yaşından gün almayan erkek ve kadınlar ile askerliğini yapmış 30 yaşından gün almamış erkek adaylar arasında yapılacak seçme sınavında başarılı olanlar, 6 aydan az olmamak üzere polis meslek eğitimine alınacak. Böylece, polis meslek eğitimine alınacak erkek ve kadınlar için 27 olan yaş sınırı 28'e, askerliğini yapmış erkekler için 29 olan yaş sınırı da 30'a çıkartılıyor.

Tasarıyla ihdas edilen kadroların 1000'i Emniyet Genel Müdürlüğünün merkez teşkilatında, 19 bini ise taşra teşkilatında istihdam edilecek.

Tasarının gerekçesinde, AB'ye üye ülkelerde 250 kişiye bir polis memuru düşerken, Türkiye'de bu rakamın 301 olduğu vurgulanarak, AB standartlarına göre bu sayının yetersiz olduğu bildirildi.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI