Bankacılık sektöründe büyük kayıp!

  • Ana Sayfa
  • Bankacılık sektöründe büyük kayıp!
Bankacılık sektöründe büyük kayıp!
Bankacılık sektörünün duayen isimlerinden Hamit Beliğ Belli vefat etti. Beliğ’nin cenazesi, bugün öğleyin Teşvikiye Camii’nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek...Abone ol

Çalışma hayatına 1956 yılında Akbank’ta müfettiş olarak başlayan ve bu kuruluşta teftiş heyeti ve emekli sandığı başkanlıkları da dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulunan Hamit Belli, 1970-79 yılları arasında genel müdür yardımcısı ve 1980-94 yılları arasında genel müdür olarak görev yaptı.

Aynı dönemlerde Sabancı Grubu’nun çeşitli şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği de yapan Belli, genel müdürlüğü sonrasında 1 louisiana seo 995-2006 arasında Akbank Yönetim Kurulu’nda yer alarak bu kuruluşa 50 yıl boyunca hizmet verdi.

Belli 1994’ten itibaren Turkish Bank’ta 11 yıl süreyle yönetim kurulu başkanı ve 7 yıl süreyle de genel müdür olarak aktif bankacılık hayatına devam etti. Belli 2006’dan beri bu kuruluşta yönetim kurulu üyesiydi.
Darülbedayi’nin ilk sanatçılarından babası Emin Beliğ Belli sayesinde tiyatro ve güzel sanatlara oluşan ilgi ve desteğini her zaman sürdüren ve Afife Ödülleri jüri üyesi olan Hamit Belli, 1972 yılında Akbank Çocuk Tiyatrosu’nun ve 1993 yılında Akbank Sanat Merkezi’nin kurulmasına öncülük etti. Ayrıca bu yıl 19’uncusu düzenlenen Akbank Caz Festivali’nin organize edilmesine de ön ayak olan Belli 1980 yılından beri İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın Yönetim Kurulu’nda yer almaktaydı.
1928 yılında doğan, 1947 Galatasaray Lisesi ve 1951 İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Hamit Belli evli ve bir çocuk babasıydı.

‘Akbank’ta emeği büyük’

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Belli’nin Türkiye ekonomi ve finans sisteminin tarihi değişiminin başladığı 1980 sonrasında genel müdür olarak Akbank’ın dönüşümünde büyük emeği olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Mali sistemdeki gelişmelere paralel olarak Akbank da yönünü belirlemekte gecikmemişti. O yıllarda yepyeni bir bankacılık anlayışı doğuyordu. Bilgisayar uygulamaları ve online işlemlerin ilk adımlarının atıldığı bu dönemde, Akbank’ın bugünleri için Belli’nin katkıları büyük rol almaktadır. Bankacılık faaliyetleri dışında Akbank’ın kültür sanata verdiği önem ve değerle kurduğu Akbank Sanat’ın kuruluşunda da Hamit Belli’nin vizyon ve duruşu önemlidir. Belli hayatının son günlerine kadar Akbank Sanat’ın Danışma Kurulu’nda yer almış ve Akbank’ın kültür sanat aktivitelerine katkıda bulunmuştur.”Kategori : EKONOMİ