Hepatit B'nin sorumlusu kargalar mı?

  • Ana Sayfa
  • Hepatit B'nin sorumlusu kargalar mı?
Hepatit B'nin sorumlusu kargalar mı?
Muş'un Varto ilçesinde onlarca kişide Hepatit B çıkması gözleri köyde yuva yapan kargalara çevirdi.Abone ol

Muş’un Varto İlçesi'ne bağlı köyde artan Hepatit B vakalarından kargalar sorumlu tutuldu.

Kargaların suçu olmadığını söyleyen uzman doktor ise Hepatit B'nin, kan ve cinsel ilişki ile bulaştığı uyarısında bulundu.

Kuvars kum >Köyde karga sayısının diğer yörelere oranla çok olduğunu belirten Karameşe Köyü Muhtarı Metin Gönül, yapılan tahlillerde 52 kişide Hepatit B mikrobuna rastlandığını söyledi. Hastalığın artışındaki nedenini kargalara bağlayan Muhtar Gönül şu iddiada bulundu:

“Kargalar bize rahat yüzü vermiyor. Dışarı çıktığımızda kargalar üzerimize pisliyor. Evimize kadar giren kargalar salgını yaygınlaştırıyor. Son 6 yılda Hepati B virüsünün kronikleşmesinden siroz ve karaciğer kanserine yakalanan 7 kişi öldü. Durumu Kaymakamlığa bildirdik. Köyümüze gelen sağlık ekibi, köydeki herkesi sağlık taramasından geçirdi. Alınan kan örneklerinde 52 kişide Hepatit B mikrobu bulundu.”

KARGALARIN SUÇU YOK

Muş Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzman doktorlarından Mustafa Gökhan Gözat da, “Hepatit B, kan ve cinsel ilişki ile bulaşır. Hepatit B’nin sık görülmesinin nedenlerinden biri, geçmişe yönelik toplu sünnet, enjektörlerin steril edilmeden kullanımıdır. Kargaların bir suçu yok” dedi.Kategori : GÜNCEL