Kimler yüksek tansiyon riski taşıyor?

  • Ana Sayfa
  • Kimler yüksek tansiyon riski taşıyor?
Kimler yüksek tansiyon riski taşıyor?
Yüksek tansiyondan herkes için tehlikeli. Fakat en çok korkması ve dikkat etmesi gerekenler kimler?Abone ol

Sessiz ilerlediği için 'sinsi hastalık' olarak da adlandırılan hipertansiyondan (yüksek tansiyon) en çok korkması gerekenlerin, aşırı kilolular, hareketsiz yaşayanlar, stresli yaşam içindekiler, 35 yaş üzerindeki herkes, ailesinde hipertansiyon-felç öyküsü bulunanlar, menopoz sonrası kadınlar, aşırı tuz tüketenler, sigara ve alkol kullananlar.

Kayseri Özel Tekden Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Sinan Kahraman, tansiyon yükseldikçe hayat kalitesinin düştüğünü hatırlatarak, "Bu sinsi hastalığa yakalanmadan gerekli t Uzun ömurlu metin edbirler alınmalı, risk grubunda olanlar hemen en yakın sağlık merkezine başvurarak gerekli kontrol ve tahlilleri yaptırmalılar." dedi.

Kahraman, kalp hastalıkları için ana bir risk faktörü olan hipertansiyonun, tedavi edilmezse beyin dolaşımı, kalp, damar, göz ve böbrek hastalıkları için ciddi sorunlar doğurabileceğini belirtti. Dr. Kahraman, şu uyarılarda bulundu:

"Büyük ya da küçük tansiyondan herhangi birinin normal değerlerin üstünde olması 'hipertansiyon' yani yüksek tansiyon olarak adlandırılır. Büyük tansiyonun 140 ya da küçük tansiyonun 90 mmHg'nın üzerinde olması hipertansiyon olarak kabul edilir. Ailenizde hipertansiyona yatkınlık varsa, aşırı kiloluysanız, stresli ve hareketsiz bir yaşamınız varsa ve yaşınız da 40'a yaklaştıysa dikkatli olmanız gerekmektedir. Zira siz de yüksek tansiyon tehdidi altında olabilirsiniz. Hipertansiyon toplumda çok sık görülen bir hastalıktır. Üstelik insanlarımızın çoğunluğu bunun farkında olamamaktadır. Toplumda bu hastalığın farkındalığı da tedavi olan hasta sayısı da çok düşüktür. Yapılan istatistiklere göre toplumun yüzde 20'si, 55 yaşın üstündeki kişilerinse yüzde 50'si yüksek tansiyon hastasıdır. Nefes darlığı varsa hastaların büyük bir çoğunluğunda herhangi bir belirti vermez. Çoğu zaman ilk belirti beyin kanaması olabilir. Bu nedenle yüksek tansiyona 'sinsi katil' de denilir. Bilinmesi için tek yol belirli aralıklarla kan basıncını ölçtürmektir."

Bu hastalığın, ileride kalp damar hastalıklarına, beyin kanamalarına, böbrek yetmezliğine ve göz hastalıklarına yol açabildiğini anlatan Sinan Kahraman, yüksek tansiyonun, dünyada en sık görülen genetik hastalıklar arasında olduğunu açıkladı. Kahraman, ailesinde yüksek tansiyon hastalığı olan bireylerin mutlaka aile hekimlerine gitmeleri gerektiği uyarısında bulundu. Kahraman, insanların bu konuda duyarlı olmalarının kendi sağlıkları açısından hayati önem taşıdığını anlattı.Kategori : SAĞLIK