Aliyev Ermenistan'a sert çıktı

  • Ana Sayfa
  • Aliyev Ermenistan'a sert çıktı
Aliyev Ermenistan'a sert çıktı
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Ermenistan'ın hukuk normlarını küstahça bozduğunu" söyledi. Abone ol

Savunma Bakanlığı'nda yapılan istişare toplantısından sonra Azerbaycan'ın resmi televizyon kanalı AZTV'ye açıklamada bulunan Aliyev, orduyu güçlendirme çalışmalarının önemine değinerek, "Bu, bizim için önemli bir meseledir. Çünkü Azerbaycan toprakları uzun yıllardan beri işgal altındadır" dedi.

Aliyev, baş komutan sıfatıyla katıldığı istanbul seo istişare toplantısında Savunma Bakanı Sefer Abiyev tarafında sunulan raporu inceledi.

Yenilenmiş Madrid kriterleri hakkında görüşlerini belirten Aliyev, "Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü müzakere konusu olamaz ve olmayacak. Ermenistan süreci uzatarak işgal altında bulundurduğu toprakları terk etmek istemiyor" diye konuştu.

Ordunun güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Aliyev, "Ermenistan ve yandaşları işgal sürecinde gaddar bir tutum içine girmişlerdir. Bunun en iyi örneği Hocalı soykırımıdır. Ermenistan bütün hukuk normlarını küstahça bozuyor. Birleşmiş Milletlerin Güvenlik Konseyinin Azerbaycan toprakları ile ilgili aldığı 4 kararı Ermenistan tarafı dinlemiyor ve yerine getirmiyor" dedi.

Azerbaycan'ın 20 yıldan beri barış sürecine sadık kaldığını belirten Aliyev, "Uluslararası teşkilatlar kendi kararlarını iyi düşünmelidirler. Ermenistan-Azerbaycan ve Yukarı Karabağ sorunu çözülmeden bölgede hiçbir problem çözülemez.Çünkü bu sorun bölgedeki barış sürecine ciddi zarar vermektedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan'ın son 5-6 yılda askeri alanda 10 kat büyüdüğünü ve savaş sanayisinin geliştiğini, Azerbaycan ordusunun bütün sahalarda Ermenistan ordusundan üstün olduğunu söyledi.

Aliyev, "Azerbaycan'ın bu bölgede nadir ülkelerden biri olduğunu ve hiç kimsenin yardımına ihtiyacı olmadığını" ifade ettiKategori : DÜNYA