İzmir'de büyük çevre harekatı!

  • Ana Sayfa
  • İzmir'de büyük çevre harekatı!
İzmir'de büyük çevre harekatı!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6.5 milyon liralık Kemalpaşa Arıtma yatırımını bir yıl içinde tamamlayarak Mayıs ayında deneme işletimine alıyor.Abone ol

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 8. arıtma olacak. Sadece Menemen ve Kemalpaşa arıtmaları, Gediz Nehri'ne bir günde verilen yaklaşık 10 ton evsel atığın kirlilik yükünü ortadan kaldıracak.

Çevre yerleşimlerin en büyük sorunlarından biri olan evsel atıksuların arıtılması konusunda Türkiye'ye örnek bir çaba sergileyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mayı new york seo s ayında 8. arıtma tesisini de tamamlamanın gururunu yaşayacak. Kısa süre içinde Yüksek Teknoloji, Urla, Bayındır, Torbalı, Ayrancılar-Yazıbaşı ve Menemen arıtmalarını tamamlayarak işletime alan ve önümüzdeki günlerde Seferihisar arıtmasının açılışını yapmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemalpaşa Arıtma Tesisi'ni de önümüzdeki ay tamamlayacak.

GEDİZ'E KİRLİLİK AKMAYACAK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Menemen Arıtma Tesisi'nin ardından Kemalpaşa Tesisi'nin de devreye girmesi ile birlikte Gediz Nehri'ne bir günde verilen yaklaşık 10 ton evsel atık kirlilik yükünün ortadan kalkacağını müjdeledi. Gediz Nehri'nin kirlenmesi önlemek ve İzmir Körfezi'nin temiz kalmasını sağlamak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü çevre hareketi, Gediz Havzası'nda yer alan Yenifoça, Türkeli, Emiralem, Kemalpaşa Ulucak, Maltepe - Gerenköy bölgelerine kurulacak arıtmalarla tamamlanacak.

6.5 MİLYON TL HARCANDI

Kemalpaşa Arıtması, Kemalpaşa ilçesi ile birlikte Bağyurdu, Armutlu, Ören, Aşağı Kızılca, Yukarı Kızılca, Yiğitler, Örnekköy ve Çınarköy yerleşim yerlerinin evsel atığını arıtacak. Tesis 70 bin kişilik nüfusun evsel atığını toplayacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemalpaşa Atıksu Arıtma Tesisi'ni 2008 yılının Nisan ayında ihale etmiş ancak yüklenicinin işe başlamaması nedeniyle iş fesh edilmişti. Yeniden ihale edilen arıtma tesisinin yapımına 31 Mayıs 2009 tarihinde başlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemalpaşa Arıtma Tesisi için 6 milyon 570 bin TL'lik yatırım yaptı.Kategori : GÜNCEL