Erdoğan Obama'nın o sözüne ne dedi?

  • Ana Sayfa
  • Erdoğan Obama'nın o sözüne ne dedi?
Erdoğan Obama'nın o sözüne ne dedi?
Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın 'soykırım' yerine 'büyük felaket' sözüne ne dedi?Abone ol

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Azerbaycan'ın hakkını, hukukunu çiğnetmeye yönelik tavır içerisinde göstermek çabalarının ''aymazlık'' olduğunu belirterek, ''Bu konuda Azerbaycan'ın hukukuna en ufak bir gölge düşürmeyen AK Parti iktidarı bundan sonra da düşürmeyecektir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, TBMM'de gazetecilerin ABD Başkanı Barack Obama'nın bugün yaptığı konuşmaya ilişkin sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı Obama'nın, Türkiye'nin hassasiyetlerini bilerek, o istikamette bir açıklama yaptığını belirten Erdoğan, ''Bazı mahfillerin bildiğiniz gibi bu konuya alakalı beklentileri çok farklıydı, ama o olmadı'' dedi.
Erdoğan, Obama'nın açıklaması istanbul seo uzmanı nın, şu andaki ABD yönetiminin bu konuda gösterdiği hassasiyeti gözler önüne serdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Süreci bizlerde şu ana kadar hep hassasiyetle takip ettik. Fakat ben bugün parlamentoda bazı açıklamaları dinleyince şok oldum. Bazı partiler adına çıkan konuşmacılar, ne yazık ki, benim gerek Sayın Obama ile gerekse Sayın Putin ile yapmadığım görüşmeleri ve onların da yapmadıkları açıklamaları yapmış gibi gösterdiler. Benim gerek son Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde yaptığım görüşmeler, ki orada Putin ile bir görüşme yok. Sayın Medvedev ile yaptığım görüşme var, Sayın Obama ile yaptığım görüşme var ve bu konuda Türkiye'nin hassasiyetlerini, iradesini ortaya koyan bir görüşmedir.

Bütün bu görüşmelerde bizim Azerbaycan'ın hukukuna halel getirecek bir en ufak bir sapma söz konusu değildir. Bugüne kadar 20 yıllık Minsk Üçlüsü sürecinde 17 kez bir araya gelirlerken, şurada sadece son birkaç ay içerisinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Sarkisyan ile bildiğiniz gibi Medvedev ile birlikte 10 kez bir araya geldiler. Bunlar bütün bu yapılan çalışmaların neticesindedir. Son seyahatimizde gerek Fransa, gerekse Sayın Obama ile üçlü olarak da bu çalışmayı yapıp, tarafları bir araya getirmek suretiyle, 'artık bu işi neticelendirmenin vakti geldi geçiyor' diye bizim ısrarlarımız olmuştur.

AK Parti iktidarını kalkıp da Azerbaycan'ın hakkını, hukukunu çiğnetmeye yönelik tavır içerisinde göstermek bir aymazlıktır. Bunu özellikle söylüyorum, altını çizerek söylüyorum. Bu konuda Azerbaycan'ın hukukuna en ufak bir gölge düşürmeyen AK Parti iktidarı bundan sonra da düşürmeyecektir. Kimse burada hedef saptırmaya gitmesin.''

Erdoğan, TBMM'ye gönderilen Ermenistan ile ilgili Zürih'teki protokollerin de ''Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki bölgesel barış tesis edilmeden devreye girmeyeceğini'' belirterek, bu durumu Sarkisyan'a da açıkca söylediklerini kaydetti.

Ermenistan'da yapılan eylemlere ilişkin de değerlendirme yapan Erdoğan, ''Ermenistan'da sokağa dökülen aşırı uçların cinsi, cibilliyetini bilemem. Bunlar tamamen uluslararası ahlak kurallarını çiğnemeye yöneliktir. Bu tür şeyler Türkiye'de de yapılabilir, bunun karşılığında o zaman ne yapacaklar. Bunlarla bir netice alınmaz, bir yere varılmaz, bunlarla sadece normalle süreci zorlamaya döner. Olay bu kadar basittir'' diye konuştu.Kategori : POLİTİKA