Dünyanın en büyük bornozu

Dünyanın en büyük bornozu
Denizli'de bir alışveriş merkezi tarafından gerçekleştirilen ''Guinness Dünya Rekorları Denemeleri'' etkinliğinde, dünyanın en büyük bornozu dikildi.Abone ol

Denizli'de bir buçuk saatte dikilerek, vinçle alışveriş merkezinin önünde sergilendi.

Denizli Forum Çamlık Alışveriş Merkezinde dün başlayan ve 2 Mayısa kadar sürecek olan ''Guinness Dünya Rekorları Denemeleri''nde bugün de bir tekstil firması tarafından dünyanın en büyük bornozu dikildi.

Yaklaşık iki haftadan beri 20 kişilik bir ekip tarafından kumaşı hazırlanan ve bugün bir buçuk saatte Guinness temsilcilerinin gözetiminde alış ersağ üye veriş merkezinin önünde dikilen 160 kilo ağırlığındaki bornoz, vinçle kaldırıldı.

BOYU 15,17 METRE

Alışveriş merkezi önündeki alanda dikimi tamamlanan ve yere serilen bornozu, Guinness Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici yaklaşık 10 dakikada ölçtü.

Daha sonra sonucu açıklayan Gemici, boyu 15,17 metre, göğüs genişliği 7,36 metre, etek genişliği 17,78 metre, kolu 7,30 metre olarak ölçülen bornozu üreten tekstil şirketinin Genel Müdürü Ali Fuat Özel'i tebrik ederek, rekor kırıldığını ilan etti.

Gemici, normal bir bornozun 3,25 metrekare olduğu düşünüldüğünde, rekor için dikilen bornozun 465 metrekare alanı olduğunu ve 143 kat daha büyük bir alanı kapladığını söyleyerek, ''Guinness'in kriterlerine göre, rekor gösterilecek bornozun normal bir bornozun en az 10 kat büyüklüğünde olması gerekiyor. Bu bornozun ölçülerine baktığımızda rekoru çoktan kırdığını görüyoruz'' dedi.

Gemici, dünyanın en büyük bornozunu tescil ederek, hazırlanan sertifikayı tekstil firması yetkililerine verdi. Bornozun üretimini gerçekleştiren işçiler, bornoz ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Firmanın Genel Müdürü Ali Fuat Özel ise Denizli için son derece anlamlı olan bu rekora imza atabilmek için haftalar öncesinden hazırlıklara başladıklarını belirterek, ''nu ürettiğimiz için mutluyuz. Havlu ve bornozu ile ünlü Denizlimiz, dünyanın en büyük bornozunu yapma rekoru ile de adını bu alanda yazdırdı'' diye konuştu.

Firmanın Kalite Güvence Müdürü Özge Şen de iki haftalık çalışmayla kumaşı hazırladıklarını ve bugün bir buçuk saatte diktikleri bu bornozun Guinness Rekorlar Kitabına girmesinden büyük bir mutlululuk duyduklarını dile getirdi.

Kırmızı renkli dev bornoz, demir askıya giydirilerek bir vinç yardımıyla kaldırıldı ve alışveriş merkezinin girişinde sergilenmeye başladı.Kategori : GÜNCEL